POSJETITE KURAN.BA
 
 

nasir ibn abdurrahman es-seid

Nermin Kabahija | Saff br/str. 48

Mi izvršavamo svoju obavezu i nismo došli da se reklamiramo


Nakon vala optužbi od strane “nezavisnih medija” za korupciju i neregularnosti u radu VSK, predsjednik Ureda za Evropu šejh Nasir, koji se i licno našao na udaru zlih jezika, otvoreno govori o radu ove organizacije, o njenom stavu prema mišljenju javnosti, o svom licnom životu, o odnosu sa Islamskom zajednicom...



PITANJE: Visoki saudijski komitet, a posebno Kraljevina Saudijska Arabija, zauzimaju visoko mjesto u životu bosanskog naroda. Medu prvima ste u davanju pomoci našem narodu.Da li nam možete navesti brojcane podatke o vrsti i obimu pomoci?


ŠEJH NASIR ES-SEID: Kao prvo zahvaljujem se casopisu SAFF, kao i svim drugim sredstvima informisanja, bilo bosanskim ili stranim, koja teže saznavanju cinjenica iz njihovog izvora.

Kao drugo, Visoki saudijski komitet vec osam godina uzastopno radi za dobrobit bosanskog naroda i taj rad obuhvata više oblasti; poput društva, zdravstva, obrazovanja, kulture, rekonstrukcije porušenih objekata i izgradnje novih, a sve to radi dokumentovano brojkama i izvještajima, bilo na arapskom, bosanskom ili engleskom jeziku. Sva ta dokumentacija je dostupna za one koji žele da je vide i da spoznaju koliko i šta je sve Visoki saudijski komitet dao Bosni i Hercegovini. Sama pomoc dostigla je milijardu njemackih maraka, i njom je obuhvaceno preko 250.000 porodica. Komitet je takoder davao pomoc za 18 muhadžirskih kampova u Hrvatskoj u kojima je bilo 14 hiljada muhadžira. Ova pomoc je obuhvatila hranu, odjecu, ogrijev i zdravstvene usluge. Podijelili smo i 600 tona odjece, cebadi i obuce.


Rat u Bosni

U vrijeme gladi tokom rata, a i poslije, Komitet je podijelio dva miliona prehrambenih paketa od kojih je jedan paket težio 30 kg, a sadržavao je brašno, šecer, razne konzerve, meso, rižu, grah, ulje, mlijeko i dr.


Tokom blokade je podijeljeno 2646180 hljebova.

Komitet je takoder pomagao i dva obdaništa u Travniku i Goraždu sa 350 djece, od kojih su 60% jetimi. Pored toga Komitet je davao novcanu pomoc za 10 000 jetima od kojih 3800 njih i sada prima mjesecnu pomoc u iznosu od 50 DM. Sveukupna pomoc data jetimima dostiže 28 miliona DM. Komitet je organizovao i kurseve šivenja, dostavio šest predilica i cetiri tone vune, tako da su kursevi šivenja organizovani u Travniku, Mostaru, Zenici, Sarajevu i Tuzli i na njima su desetine udovica i djevojaka savladale vještinu predenja i šivenja.


Komitet je takoder organizovao i 118 šerijatskih kurseva i finansirao je 90 halki za izucavanje Kur'ana na kojima je ucestvovalo oko 4000 ucenika i ucenica. Davane su i novcane nadoknade za 131 daiju. Finansirane su i 24 škole u Hrvatskoj, Madarskoj, Turskoj i Austriji koje imaju oko 140 000 ucenika zajedno sa njihovih 825 nastavnika. Komitet je obezbijedio stipendije za stotinu bosanskih ucenika na školovanju u Saudijskoj Arabiji kao i za šezdeset u Jordanu. Pored toga dao je 3739 jednokratnih pomoci za studente i ucenike, i takoder je popravio stakla na školama u Tuzli.

Podijeljeno je 550000 mushafa sa prijevodom znacenja na bosanski jezik, dva miliona primjeraka prevedenih knjiga, 200000 kaseta, 300 biblioteka ''Talibul- Ilm'' sa 119 naslova iz razlicitih naucnih oblasti, kao i 11 centralnih biblioteka na arapskom jeziku od kojih svaka sadrži po 302 naslova.


Gradili i pomagali akademije i mesdžide

Na podrucju izgradnje Komitet je utrošio oko 26 miliona DM, od toga izgradivši, ili popravivši, više od 160 mesdžida, što je koštalo više od 10 miliona DM. Pored toga opremili smo više od 400 mesdžida. Komitet je obnovio i medresu u Mostaru sa dva miliona DM, Islamsku pedagošku akademiju u Zenici sa (26190 DM) , Akademiju princa Selmana u Bihacu sa cetiri miliona DM, kao i šest osnovnih i srednjih škola sa dva miliona dolara. Kada govorimo o postignucima Komiteta moramo spomenuti i projekat izgradnje 1200 domova u Brckom, cime se sudjelovalo u povratku muhadžira njihovim domovima. Na to dodajemo i projekat obnove pruge Ploce- Pazaric. Nismo još ništa rekli o postignucima Komiteta na podrucju zdravstva. Osnovano je sedam ambulanti za muhadžire, a 1510 doktora Komiteta je bilo na platnom spisku. Podijeljeno je 3688 naocala, 38 aparata za sluh, kupljeno je 34 medicinska uloška i proteze za invalide a poslano je 110 bolesnika na lijecenje u inostranstvo.


Podijeljeni su i mnogi savremeni uredaji bolnicama, poput kompjuterizovanih uredaja za analizu krvi u Opcoj bolnici u Sarajevu i Zenici, ultrazvuk za pretrage za zenicku bolnicu, uredaj za snimanje srca za goraždansku bolnicu, uredaje za pretragu oka i uha uz lijekove za Odjel uho-grlo-nos , kao i rendgen-aparat u vrijednosti od 130000 $ koji je Komitet poklonio bolnici u Sanskom Mostu. Takoder je poklonjeno i osamnaest vozila hitne pomoci razlicitim regijama Bosne i Hercegovine. Podijeljeno je i deset frižidera i 51 veš-mašina raznim bolnicama i medicinskim centrima, kao i više od 300 tona lijekova i medicinske opreme poput zavoja i injekcija. Data je novcana pomoc za 848 ranjenika i obrezano je 15000 djece. Uvedeno je i grijanje u kuce, mesdžide i bolnice, u šta je utrošeno sedam miliona DM, i prikljucena je struja i plin odredenom broju stambenih i bolnickih jedinica.

Takoder je tu i projekat klanja kurbana, iftara i obilaska muhadžira. Zatim projekat povratka izbjeglica koji je doprinio povratku 8501 muhadžira. Ovo je samo mali dio velikog dobra koji je Visoki saudijski komitet ucinio Bosni i Hercegovini bez ikakvog uslovljavanja. To je uradeno samo radi sticanja Allahovog zadovoljstva i u skladu sa postavkama naše ciste vjere koja nas bodri da pomažemo potrebne, ožalošcene i obespravljene.


Mediji i komitet

PITANJE: Doprinos Komiteta je nesumnjivo veliki. Medutim, sredstva javnog informisanja su jako malo govorila o njemu, dok su u isto vrijeme mnogo pisali o americkoj, njemackoj, japanskoj ili necijoj drugoj pomoci. Da li je vaše otvaranje prema medijima, evo nakon osam godinadio vaše strategije?


ŠEJH NASIR ES-SEID: Što se nas tice, kao što sam vec rekao, mi našim radom tražimo samo Allahovo zadovoljstvo i radimo cuteci. Nemamo nikakvih politickih interesa kojima bismo težili, kao što to drugi rade. Mi samo izvršavamo našu dužnost i nismo ovdje došli da se reklamiramo. Bosanski narod nije glina u rukama medija, on dobro zna svoje istinske prijatelje, za razliku od onih koji se prave prijateljima. Narod dobro zna one koji rade za dobrobit naroda, one koji rade za dobrobit onih koje vole cijelim svojim srcem, ali i one koji mu se licemjerno obracaju sa namještenim osmijesima. Nema sumnje da neki novinari, zbog kojih se obraz novinarstva dovodi u pitanje, još uvijek žive u ozracju hladnog rata ili nekog imaginarnog rata. Istinski novinar je onaj novinar koji obraduje temu sa svih njenih aspekata i onaj koji prenosi istinu iz svih njenih izvora. Medutim, ne treba prekoravati sviraca zato što onaj ko placa bira takt sviranja.

Džamije ili fabrike?


PITANJE: U sredstvima javnog informisanja, a cini mi se kao da se i gledište obicnog svijeta podudara s tim, cesto se ponavlja da arapske i islamske organizacije ne grade ništa drugo osim džamija zapostavljajuci pri tome gradnju fabrika. Šta imate reci u vezi s tim?

ŠEJH NASIR ES-SEID: Kao prvo, veliki dio odgovora na ovo pitanje se nalazi u odgovoru na prvo pitanje, i postotak onoga što je utrošeno na mesdžide, ne cini ni jednu desetinu onoga što je utrošeno na ostale vidove pomoci.


Kao drugo, kako se može tražiti od humanitarne i kulturne organizacije da gradi fabrike? Da li ste ikada culi da je neka humanitarna organizacija bilo gdje u svijetu gradila fabrike? Medutim, i pored toga, mi smo popravljali prugu i neke puteve, poput puta kod Bužima. Ova vrsta poslova, poput gradnje fabrika, zadatak je Svjetske banke i zemalja donatora koje su se obavezale u Dejtonu da ce dati Bosni 25 milijardi dolara. Zato je to dužnost medunarodnih predstavnika i njihovih službenika, a ne humanitarnih organizacija cije je podrucje rada, kao i ciljevi, dosta ograniceno. Onim organizacijama koje grade fabrike dostojan je bilo koji atribut, osim ''humanitarna'', zato što je ogromna razlika izmedu njih i imaju razlicite ciljeve od ciljeva humanitarnih organizacija. Oni koji ih miješaju to rade iz neznanja ili iz želje za umanjenjem velicine uloženog truda koji su uložile humanitarne organizacije. Oni traže od njih da izvršavaju zadatke drugih, što je nespojivo sa najjednostavnijim pravilima svjetske ekonomije.

PITANJE: Da li ste pomagali i bosansku vojsku pored pomoci pružene civilima?


ŠEJH NASIR ES-SEID: Mi u svom radu nismu odstupali od naših humanitarnih ciljeva pa stoga nismo imali nikakve veze sa vojnim stvarima.

PITANJE: U govoru princa Selmana za javnost receno je da ce poduprijeti cisti i neiskrivljeni Islam. Možete li nam to pojasniti?


Princ Selman

ŠEJH NASIR ES-SEID: Nisam cuo ovakve rijeci od strane princa Selmana. Mi vjerujemo da je Islam u Bosni i Hercegovini poput Islama u drugim muslimanskim zemljama i naša veza sa Rijasetom Islamske zajednice i reisom dr. Mustafom ef. Cericem je bratska i islamska, tako da ne nalazimo bilo kakvo razilaženje medu nama oko bilo kog akidetskog pitanja.


PITANJE: Tokom posjete princa Selmana mnogi ljudi su saznali da je Komitet štampao više od dva miliona islamskih knjiga. Da li su ove knjige štampane u saglasnosti sa Rijasetom?

ŠEJH NASIR ES-SEID: Komitet je štampao dva miliona primjeraka razlicitih knjiga, a ne dva miliona knjiga, a izmedu ova dva pojma je velika razlika. Drugo, kao što znate, reisul-ulema dr. Mustafa Ceric, kao i neke muftije, pisali su predgovore za te knjige. Naš cilj u širenju tih knjiga je osvješcivanje muslimana i širenje islamske kulture medu njima, što je zajednicki cilj i nas i Rijaseta. To je potpomaganje na dobrocinstvu i bogobojaznosti.


PITANJE: Da li je pomoc cecenskom narodu jedna od aktivnosti Visokog saudijskog komiteta i možete li nam nešto reci o obimu te pomoci?

ŠEJH NASIR ES-SEID: Visoki saudijski komitet nema nikakvu vezu sa pružanjem pomoci cecenskom narodu nego je to zadatak Zajednickog saudijskog odbora. Isto tako nemam nikakvih saznanja o obimu pružene pomoci.


PITANJE: Da li je tacna informacija da je pomoc cecenskon narodu pružana putem ruske vlade?

ŠEJH NASIR ES-SEID: Koliko znam pomoc je unesena u Ceceniju i podijeljena direktnim putem samim žrtvama rata, medutim, ruska vlada je Odboru zabranila rad.


Korupcija

PITANJE: Pojedina sredstva informisanja optužuju vas za kradu i korupciju, ali su i pored toga pokazali veliko interesovanje za posjetu princa Selmana. Kako to tumacite?


ŠEJH NASIR ES-SEID: Kod nas nema ništa što bismo krili ili cega bismo se bojali. Komitet se sastoji od razlicitih i specijalizovanih odbora tako da ni jedan pojedinac ne može sam odlucivati o bilo kojoj odluci niti novcanoj sumi. Što se tice mojih nekretnina one se nisu ništa povecale u odnosu na period prije mog angažovanja u Komitetu. Nemam nekretnine u Dubrovniku, niti posjede u Hrvatskoj ili bilo kojoj drugoj zemlji. Auto koje vozim je isto vec osam godina i nemam mercedes, niti BMW, niti neki dvorac. Pozivam svakoga koga interesuje istina da mi dode u posjetu u moju kucu kako bi se uvjerio u stvarnost, a onima koji prigovaraju, kao što kažeš, samo mogu da kažem: ''Onaj ko nije zahvalan ljudima, nije zahvalan ni Allahu.''

A što se tice posjete njegovog velicanstva, princa Selmana ibn Abdul-Aziza, Bosni i Hercegovini, narod je pokazao veliko zanimanje za njegovu posjetu dok je ona u isto vrijeme mnoge i naljutila. Svakako da je ovaj junak i zaslužio da bude docekan sa iskrenošcu i uzbudenjem, jer ko je drugi bio sa Bosnom u najtežim danima? Ko je taj ko je još ustajao u pola noci kako bi pratio stanje u Bosni? Ko je još dao toliko svog imetka i bogatstva za Bosnu? Mi vidimo oko sebe mnoge projekte i postignuca koja se ogledaju u gradnji mesdžida, jetimskih naselja, medicinskih centara, u štampanju besplatnih knjiga, popravljanju i opremanju škola, bolnica i fakulteta. Da li onaj ko je sve ovo doprinio zaslužuje više pažnje i poštovanja od onoga sa cime je docekan princ Selman ? A kaže Allah, dž.š.:'' Kako krupna rijec izlazi iz usta njihovih! Oni ne govore drugo do neistinu!''


Kao što kaže zamjenik reisul-uleme hfz. Ismet ef. Spahic:'' Posjeta pape je koštala Bosnu i Hercegovinu milion i po dolara dok je posjetu princa Selmana placao sam princ koji nije dopustio da te troškove placa bosanska vlada ni sa jednom markom, pa koja je strana zaslužila vece gostoprimstvo?''

Kulturni centar


PITANJE: Prilikom otvaranja džamije otvoren je i kulturni centar K.F., u džamiji se klanjaju svi namazi ali centar još nije poceo sa radom, o cemu je rijec?

ŠEJH NASIRA ES-SEID: Centar sluge dvaju harema ce poceti sa radom uskoro sa Allahovom dozvolom, i obuhvatace raznovrsne aktivnosti poput biblioteckih usluga u velikoj biblioteci za istraživace, citaoce i studente. Takoder ce Odsjek za arapski jezik sprovoditi dug i opsežan program za ucenike arapskog jezika. Uz to ce raditi i informaticki centar koji ce pomagati u širenju kulture kao i u ugošcavanju raznih predavaca. Tu je i sportska sala koja ce moci ispuniti želje omladine u onim aktivnostima koje se slažu sa temeljnim postavkama Centra. Tu je takoder i izložbeni prostor u kome je izloženo ono što je Kraljevina dala BiH, kao i svi napori koje je Komitet uložio za njegovu bracu u ovoj plemenitoj zemlji.


PITANJE:Naše citaoce svakako zanima i pitanje prijevoda Tefsira od Ibn Kesira?

ŠEJH NASIR ES-SEID: Tefsir Ibn Kesira je samo jedno od postignuca Komiteta na podrucju širenja islamske kulture i stvaranja bosanske biblioteke. Prvo izdanje je vec odštampano radi procjene prijevoda i uocavanja grešaka, a prijevod ce se dijeliti u Centru, ako Bog da, nakon novog štampanja.